Zindan direnişleri yayılıyor: 239 tutsak eylemde

226
GÖRÜŞLER

Tecride karşı cezaevlerindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri yayılıyor. Leyla Güven’le birlikte bugün itibarıyla en az 239 tutsak eylemde.

HABER MERKEZİ – Halklar Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 72’nci gününde. Güven’in ardından 16 Aralık’ta 8 ayrı cezaevinde 32 tutsak, 17 Aralık’ta 4 farklı cezaevinde 13 tutsak, 20 Aralık’ta bir cezaevinde 4 tutsak, 26 Aralık’ta 16 cezaevinde 66 tutsak, 28 Aralık’ta 1 cezaevinde 1 tutsak, 5 Ocak’ta 25 farklı cezaevinde 105 tutsak, 6 Ocak’ta 1 cezaevinde 5 tutsak, 8 Ocak’ta 3 cezaevinde 10 ve 16 Ocak’ta 1 cezaevinde 2 tutsak süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.

TUTSAKLARIN İSİMLERİ

Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklarla ilgili bilgiler şöyle:

8 KASIM

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Leyla Güven.

16 ARALIK

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi: Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler.

Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğulları, Rıdvan Güven, Necla Atak.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi: Mehmet Bozdağ, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul, Abdullah Kızılkaya.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi: Cengaver Aykul (Patnos Cezaevi’nde açlık grevine girdikten sonra Elazığ’a sürgün edildi)

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Üzmen, Cüneyt Aslan.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi: Cihan Tamur, Barış Karaman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez.

17 ARALIK

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Ahmet Osman, Seyhan Kurt, Yakup Kaymaz.

Kandıra F Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Sadettin Yaşar, Turan Günana, Mesut Atış.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi: Ramazan Çeper, Zerdeşt Oduncu, Adem Arslan.

20 ARALIK

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi: Figen Şahin, Emine Kılıç, Gülistan Tekin, Çiğdem Şakar.

26 ARALIK

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi: Uğur Çiçek, Abdurrahman Yılmaz, Mehmet Kaplan, Serhat Güzel.

Silivri 9 Nolu Cezaevi: Seyhan Çiçekli.

Silivri 5 Nolu Cezaevi: Zafer Sağlam, Abdulselam Akdoğan, Yusuf Bayram, Halil Ay, Şiyar Yıldırım, Hamza Doğrul.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Serdar Şahin, Ahmet Sürme, Ümit Akgümüş, Ahmet Arif Yöyler, Roger Tirej Özalp.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi: Sinan Çelik, Rıdvan Turan, Burhan Barut, Erhan Aydın, Ali İlhan Bayer.

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Mehmet Durak, Tanju Yıldırım, Nihat Ekmez,  Yakup Güneş,  Ramazan Atalay.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi: Rahşan Aydın, Ebru Güden, Gülten Akgün.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi: Süheyla Taş, Zeliha Ustabaş, Saliha Taşkesen.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Davud Önder, Emrah Ubiç, Kerem İmrak, İsmet Akın.

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi: Süleyman Benzer, Mehmet Erbey.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Erdal Polat, Abdullah Oral, Sami Öztürk.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Ozan Alpkaya, Halis Dağhan.

Bafra F Tipi Kapalı Cezaevi: Abdullatif Teymur.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi: Ahmet Tekin, Serkan Eren, Yasin Güngör.

Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi: Serhat Sezgin, Mithat Tunç, Salih Koyun, Metin Çakır, Hamdullah Acar, Ünal Özdağ, Mehmet Şirin Baycu, Ercan Gökçe, Sinan Gökçe, Süleyman Saydam, Mehmet Kılıç, Mehmet Yalçınkaya, Ersin Arıkan, Nurullah Yılmaz, İsmail Çetin.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi: Saliha Cebe, Dilan Barin.

28 ARALIK

Manisa T Tipi Cezaevi: Şemsettin Erdem.

5 OCAK

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi: Mesut Canbey, Ramazan Sayan, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa.

Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Siraç Keskin, Abdullah Kaya, Agit Yılmaz, Engin Okutucu, Şeyhmus Can, Zinar Doğan.

Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Serdar Taşkın, Ekrem Gün, Mikail Mungan, İnan Söylemez, Sipan Karabulut.

Balıkesir Kepsut Cezaevi: Mazlum Cesur, Muhtesim Ertuğrul, Tarık Aliçi, Mehmet Aşkara.

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Özkan Kart, Bülent Öztürk, M. Aydın Söğüt, M. Emin Akkuş, Emrullah Abay.

Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi: Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat.

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Kemal Yiğit, Semra Akhan, Sabiha Ünder.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi: İsa Eşsiz, Murat Ergen, Ergül Tuncay.

Silivri 5 Nolu Cezaevi: Edip Akyıldız, Cihan Demir, Hikmet Ölçer, İbrahim Özdaş, Hüseyin Yıldız.

Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Erdal Emeç, Fesih Tekin, Deniz Özdemir, Mehmet Fatih Bingöl, Serhat Yıldırım, Murat Karaaslan, Halef Yiğit.

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Fırat Ertunç, Recep Bal, Mazlum Dilek, Adnan Yiğittekin ve soyadı öğrenilemeyen Faruk isimli tutuklu.

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi: Seyfettin Kurt, Murat Kozat, Ali Haydar Elyakut.

Bayburt T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi: Delila Roj Ekmen, Fatma Yıldırım, Sevgi Aka Gündüz.

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi: Dilan Yıldırım, Menal Temel, Nurşen Tekin, Hatice Kaymak.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Mazlum Selçuk, İsmet Taş.

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Hasan Alan, Mikail Pelit, Mehmet Kılıç, Zinar Demir, Oktay Gül, Hasan Muammer İbiş.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi: Bayram Demirhan, Vedat Duyuş, Mahsun Şen, Zana Yılmaz, Şerif Demirtaş, Barış Akkuş, Birdal Abay.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi: İnan Akın, Harun Kaya, Yusuf Budak.

Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi: Boza Aslan, Yorgun Bektaşoğlu, Metin Keleş.

Maltepe Kapalı Cezaevi: Ersan Nazlıer, Cesim Yıldırım.

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi:  Hasan Salı, Mehmet Emin Oğur, Önder Al, Zeki Temel.

Ordu E Tipi Cezaevi: Azad Karabulut, Vicdan Bozkurt.

Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi: Kemal Süleyman, Fikret Karadağ, Ramazan Özmen, Recep Özdemir, Orhan Yılmaz.

Mardin E Tipi Cezaevi: Eylemde olan iki kadın tutuklunun ismi öğrenilemedi.

Samsun Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi: Eylemde olan 5 tutuklunun ismi öğrenilemedi.

6 OCAK

Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz.

8 OCAK

Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi: Burhan Çelik, Şahin Tan.

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi: Kinyas Atiman, Sinan Salhan, Rıdvan Kılıç, Mehmet Sıddık Özbakış, Halit Çankaya, Abdullahtif Teymur.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Nesrin Akgül, Gurbet Ektiren.

16 OCAK

Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Sebahat Tuncel, Selma Irmak.

Sonraki Yazı